YMM Raporları Hazırlama Aracı Yardımı


www.gib.gov.tr adresinden ulaşacağınız E-Beyanname sitesine kullanıcı kodu, parola ve şifrenizle login olduğunuzda, sitenin 'Beyanname Ara' menüsünden istediğiniz sorgu kriterini seçerek beyannamelerinizi listeleyebilirsiniz. Bu listede beyannamelerinizin adını, ilgili mesajları, türünü, vergi kimlik numarasını, vergi dairesini, vergilendirme dönemini ve durumunu görebilirsiniz. Beyanname adını seçtiğinizde beyannameniz görüntülenecektir. Ekrandan 'PDF' linkini seçtiğinizde beyannamenizi PDF dosyası olarak görüntüleyebilir, kaydedebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Taşınabilir Belge Formatı (PDF), belgeleri yazılım, donanım veya işletim sisteminden bağımsız olarak güvenilir şekilde sunmak ve paylaşmak için kullanılan bir dosya formatıdır. Adobe tarafından bulunan PDF, artık Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu (ISO) tarafından yönetilen bir açık standart olarak kullanılmaktadır. PDF dosyalarında bağlantılar ve düğmeler, form alanları, ses, video ve iş mantığı algoritmaları bulunabilir. PDF dosyaları ücretsiz Acrobat Reader DC yazılımı kullanılarak elektronik olarak imzalanabilir ve kolaylıkla görüntülenebilir. Acrobat Reader Ücretsiz indir.

XML, interneti kullanarak veri aktarımı yapan sistemler ve platformlar arasındaki veri iletişimini standart hale getirmek için tasarlanan bir işaretleme dilidir. İngilizcesi eXtensible Markum Language olan XML, Türkçeye Genişletilebilir İşaretleme Dili olarak girmiştir. XML’in çıkış tarihi Microsoft’un .Net teknolojisinin çıkış tarihiyle kesiştiği için bir çok kişi tarafından Microsoft tabanlı bir teknoloji olarak bilinmekle beraber, aslen bu teknoloji W3C (World Wide Web Consortium) tarafından tasarlanan bir veri iletişim standartıdır.