YATIRIMCI GÖZÜYLE GAYRİMENKUL SERTİFİKASI? - Bültenlerimiz - eYMM Eser Sevinç Yeminli Mali Müşavir

İçeriğe git

YATIRIMCI GÖZÜYLE GAYRİMENKUL SERTİFİKASI?

eYMM Eser Sevinç Yeminli Mali Müşavir
Yayınlayan içinde SPK ·
Tags: gayrimenkulsertifikasıyatırımsertifikasıSPK
[image:image-0]
Gayrimenkul sertifikası belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenenler tarafından, inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere SPK (Sermaye Piyasası kurulu) denetiminde halka arz edilen menkul kıymetlerdir.  Nominal değerleri eşit ve hamiline yazılı olarak ihraç edilirler.


Gayrimenkul sertifikası ihraç edenlerin taahhütlerini yerine getirmemesi halinde ortaya çıkacak cezai şartların bir banka tarafından garanti edilmesi zorunludur.

Bu yeni yatırım aracına ait ilk gayrimenkul sertifikası TOKİ aracılığıyla 29-30-31 Martta halka sunuluyor. Gayrimenkul sertifikası artan gayrimenkul fiyatlarından dolayı gayrimenkul alamayan orta ve alt gelir grubundaki vatandaşlarda başta olmak üzere yerli ve yabancı tüm yatırımcılara projelere baştan ortak olma şansı sağlanmış oluyor.

Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcının bütçesi kadar yatırıma ortak olması, faiz yükünden kurtulması ve acil ihtiyaç duyması durumunda da satışını yaparak nakde dönme kolaylığı sağlanmış oluyor.  Yatırımcı projeye baştan bildirilmiş olan fiyat üzerinden kendi bütçesi kadar yatırım yapabiliyor ve 3 yıl (projenin bitişi için öngörülen süre) içinde baştan bildirilen fiyattan ödemelerini tamamlarsa gayrimenkulün sahibi olabildiği gibi, çıkmak isterse ister vade sonunda isterse ihtiyaç duyduğu herhangi bir durumda satışını ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden satarak nakde dönebiliyor.Bookmark and Share

Oylayınız: 0.0/5
Yeminli Mali Müşavir Eser Sevinç tarafından hazırlanmıştır.
İçeriğe dön