Vergi Affında Başvuru Süreleri - Bültenlerimiz - Tek Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.

İçeriğe git

Vergi Affında Başvuru Süreleri

Tek Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.
Yayınlayan içinde Vergi ·
Tags: vergiaffı

Vergi ile ilgili kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin, 1 Aralık 2014 mesai saati bitimine kadar borçlu bulundukları idareye (vergi dairesi-belediye) başvuruda bulunmaları gerekiyor. Mükellefler, 31 Aralık 2014'e kadar peşin ödeme yapabilecektir, ancak taksitle ödeme seçeneğini tercih eden borçluların ilk taksit ödemesi ise yine bu tarihe kadar olacaktır. Vergi borcu olanlar artık ister vergi dairelerine ister de Gelir İdaresi'nin internet sitesinden başvurabileceklar.
Sigorta, işsizlik sigortası, ek karşılık primi, sosyal güvenlik destek, sigorta primi, topluluk sigortası primi alacakları, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitim katkı payı, eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi alacakları için Ekim'den itibaren 3 ay içinde başvuruda bulunululması gerekiyor.
Araç muayenesini süresinde yaptırmamış olanların, 31 Aralık 2014'e kadar yaptırmaları halinde, gecikilen her ay için alınan yüzde 5 fazla yerine, kanunun yayımlandığı tarih olan 11 Eylül'e kadar Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranı, kanunun yayımı sonrası ise yüzde 1 fazla ücret alınacaktır. Yapılandırma kapsamına, 11 Eylül itibariyle zorunlu araç muayenesi yaptırılması gerektiği halde süresinde yaptırılmamış olan araçlar girecektir.
BAĞ-KUR'a olan borçlarını yapılandırarak ilk taksitlerini ödeyenler ve aile fertleri, sağlıktan yararlanmaya başlayacaklar. Bir takvim yılında taksitlerini 2 kez aksatanlar ise, bu hakkını kaybedecekler.
İlk defa gelir testine başvuracak olanların, Ekim'den itibaren 31 Mart 2015'e kadar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı'na test başvurusu yapması gerekiyor. Bu durumda, genel sağlık sigortası tescili, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek, tespit edilen seviyeye göre primler belirlenecektir.


Bookmark and Share

Oylayınız: 0.0/5
2019 - Tek Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.
YMM.Net
Maslak Mah. Maslak Meydan Sok. Beybi Giz Plaza No:1 Dai:55 Sarıyer İstanbul
İçeriğe dön